Blog

14 lipca 2025
  Umowa przedwstępna to nie umowa rezerwacyjna i na odwrót... 😉 Co w przypadku gdy
08 lipca 2025
  Dojazd do własnych nieruchomości, interwenienci uboczni, uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym,
14 lipca 2025

Umowa przedwstępna to nie umowa rezerwacyjna i na odwrót... 😉

 

 

 

 

Umowa przedwstępna to nie umowa rezerwacyjna i na odwrót... 😉

Co w przypadku gdy umowa została nazwana rezerwacyjną, a zawierała elementy umowy przedwstępnej i miała charakter zaliczki, a nie jedynie wynagrodzenia dla dewelopera?

➡️ ,,Umowa przedwstępna jest swego rodzaju umową przygotowawczą, która tym różni się od umowy definitywnej, że nie stanowi źródła obowiązku świadczenia, który bezpośrednio realizuje zamierzony przez strony cel gospodarczy.

➡️ Umowa przedwstępna tworzy wyłącznie zobowiązanie do zawarcia w przyszłości umowy przyrzekanej, która taki cel będzie realizować. Z tego względu niedopuszczalne jest wywodzenie z umowy przedwstępnej żądania wydania oznaczonej rzeczy lub zapłaty jakichkolwiek kwot pieniężnych przez stronę przed zawarciem umowy definitywnej, jako wykonania obowiązku świadczenia i co więcej, którego można dochodzić na drodze sądowej.

➡️ Umowa przedwstępna, pomimo że jest umową jedno- lub dwustronnie zobowiązującą, nie jest umową wzajemną, gdyż stanowi jedynie instrument prawny prowadzący do zawarcia umowy przyrzeczonej reguluje interesy stron na "przedpolu" zawarcia umowy przyrzeczonej.

➡️ Prawo zobowiązań dopuszcza zawieranie w obrocie umów rezerwacyjnych, które są umowami nienazwanymi i odrębnymi, od umowy przedwstępnej.

Jak sama nazwa wskazuje, stricte umowa rezerwacyjna ma na celu zarezerwowanie czegoś na jakiś czas – może być odpłatnie lub nieodpłatnie, po czym zazwyczaj na skutek upływu termin ulega rozwiązaniu z mocy prawa, o ile nie zawiera innych zapisów w swej treści, a strony nie zawarły w jej wykonaniu innej umowy.

➡️ Umowa przedwstępna ma inne cele, niż umowa rezerwacyjna, a sama umowa rezerwacyjna też może być poprzedzona odrębną w stosunku do niej umową przedwstępną lub odwrotnie.

➡️ Umowa rezerwacyjna sama w sobie ma określony cel (rezerwacja zablokowanie czegoś z wyłączeniem innych osób na ścisłe określony czas), natomiast umowa przedwstępna określa termin i treść umowy, jaką strony zamierzają zawrzeć po spełnieniu określonych warunków (art. 389 kc).

➡️ Umowa rezerwacyjna sama w sobie jest już celem (rezerwuje coś), natomiast umowa przedwstępna ma na celu dopiero zawarcie określonej w niej umowy. Umowa rezerwacyjna po upływie terminu kończy się (rezerwa ustaje), a jeśli była to rezerwacja odpłatna, to opłata podlega co do zasady zwrotowi, ponieważ jest uiszczana tylko i wyłącznie celem dokonania rezerwacji i na czas rezerwacji.

➡️ Jeśli umowa rezerwacyjna przewiduje wobec rezerwującego obowiązek uiszczenia opłaty rezerwacyjnej, będzie wtedy umową wzajemną i odpłatną ( D. Siembida, Umowa rezerwacyjna w nowej ustawie deweloperskiej, MoP 2022, Nr 10)". SR Poznań V C 1291/21

#UregulujNieuregulowaneZbadajNiezbadane

#UmowaPrzedwstępna

#UmowaRezerwacyjna

Aktualności / BLOG

Kancelaria Radcy Prawnego

Michał Krasiński

 

Zadzwoń do Mnie:

+48 604 558 221

Umów się już dziś.

14 lipca 2025
  Umowa przedwstępna to nie umowa rezerwacyjna i na odwrót... 😉 Co w przypadku gdy
08 lipca 2025
  Dojazd do własnych nieruchomości, interwenienci uboczni, uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym,

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Aktualności

Jesteśmy najlepsi

Created with WebWaveCMS

Polityka prywatności

Polityka cookies

Regulamin

Copyright by Kancelaria Radcy Prawnego Michał Krasiński